A “jó vezető” ismérvei

humor09

Valamikor végeztek egy felmérést arra vonatkozóan, hogy melyik a tíz legszebb magyar szó. Ha engem is megkérdeztek volna, minden bizonnyal az első helyre az édesanya kifejezést rangsorolom, de valószínű, hogy a is bekerült volna az általam javasolt tíz legszebb magyar szó közé.

Az ÚR úgy teremtette az asszonyt (Mózes I. könyve), hogy a tökéletes férfit megfosztotta egyik bordájától, ezáltal az már kevésbé maradt tökéletes. A borda eltávolításával a férfi gerincéből is letört egy darab, ezért a férfiak kevésbé „gerincesek” mint a nők. Férfitársaim itt abba is hagyhatják e cikk olvasását, de köszönettel venném, ha megcáfolják alábbi érveimet.

E sorok írója több mint harminc éve foglalkozik gépjármű-oktatással. Munkám azt bizonyítja, hogy a vezetést tanuló, majd a közlekedésben résztvevő nők indokolatlanul küszködnek kisebbrendűségi érzéssel. A kishitűséggel volánhoz ülő nők mögött minden esetben található egy „nagyhatású”, magabiztos, fölényes, agresszív barát, vőlegény, esetleg férj.

Sokszor elmondom hallgatóimnak, hogy a közlekedési szabályok megszegői többnyire a férfiak közül kerülnek ki. Néhány éve több napilap is közölte azt a statisztikát, amely az ittas- vezetés nemek közötti megosztását mutatta be. Talán mondanom sem kell, hogy ebben is kiemelkedően vezet az erősebb nem. Nemzetközi viszonylatban is bizonyított tény, hogy a legsúlyosabb közlekedési balesetnek tartott cserbenhagyásos gázolást is férfiak követik el döntő többségben.

Még számtalan adattal és példával támaszthatnám alá, hogy miért is szeretem jobban, becsülöm többre a női vezetőket, mint a férfiakat. Több ezer vizsgálat és felmérés bizonyítja azt, hogy a nők kevésbé okoznak balesetet, udvariasabbak, a közlekedés folyamatában van önkritikájuk, megfontoltabbak, kevésbé vállalják a felesleges kockázatot, döntéseik 90%-ban helyesek, a szabályokat nagyobb arányban betartják mint a férfiak.

A képesség vonatkozásában nincs jelentős különbség a két nem között. Azok a fizikai és pszichikai tulajdonságok, amelyek a „jó vezető” ismérvei, azonos mértékben jellemzik mindkét nem képviselőit. Gondoljunk erre akkor, amikor egy bizonytalankodó női vezetőt ki akarunk oktatni.

Fogadjuk el, hogy a közlekedésben csak kölcsönös bizalomra, tiszteletre épülhet a biztonságunk.

Az ünnepek felé haladva bizonyára mindenkinek eszébe jut egy nagyon lényeges kérdés, mely a szeretetről szól. E téma nem nélkülözheti a és az ÉDESANYA szavak mély értelmezését, mely a családi fészek létrehozásában játszik nagy szerepet. Mi férfiak olyan esendők vagyunk a gyengébbik nem nélkül. Tisztelegjünk előttük, becsüljük meg és segítsük Őket, hogy ( mily gyarlóság ) nekünk legyen könnyebb és szebb az életünk.

Ha  talán a párunknak kedve támad autót vezetni, óvatos és bizonytalan lépéseket  tesz az autó felé, hagyjuk, hogy önmaga cselekedjen. Bízzunk benne és biztassuk.

A közlekedés egy nagy kavalkád, akkor szép, ha sokszínű.

Leiz Sándor
Autós iskolavezető oktató